NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ UZUNDERE TOPLU KONUT İNŞAATINDA ÖLÜMLÜ İŞ KAZASI YAŞANMIŞTIR ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

16 HAZİRAN 2019, PAZAR   

1

UZUNDERE TOPLU KONUT İNŞAATINDA ÖLÜMLÜ İŞ KAZASI YAŞANMIŞTIR

    Yayına Giriş Tarihi: 22.07.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 23.07.2018 11:27:10  Yayınlayan Birim: İZMİR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 22.07.2018 10:16:21

Kaza ile ilgili İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Komisyonumuzun hazırladığı rapor haber metninde yer almaktadır.

 

Uzundere Toplu Konut İnşaatında Ölümlü İş Kazası

 

18 Temmuz 2018 Çarşamba günü kentimizin Karabağlar İlçesi`nde İzmir Uzundere mevkiinde bulunan 1500 konutluk şantiyede, 61 yaşında Mehmet Çelik isimli çalışanın üzerine 5.kattan gaz beton parçalarının düşmesi nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

 

Öncelikle yaşamını yitiren inşaat işçimize rahmet, ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. Yeni acılar yaşanmaması için konunun takipçisi olacağız.

 

İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Komisyonu olarak iş kazası  incelenip önlemler konusunda değerlendirme yapılmıştır.

 

Teknik İncelememiz

 

Kaza yeri incelendiğinde, iş güvenliği önlemlerinin yetersiz olduğu, yapı işlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğine belirtilen hususlara yeterince dikkat edilmediği, yukarıdan düşme ihtimali olan malzemeleri tutmak için gerekli olan güvenlik ağlarının bulunmadığı, bina girişinde yüksekten düşebilecek malzemelerin işçilerin başına düşmesine engelleyici kapalı geçit bulunmadığı, atık malzemelerin binadan tahliyesi için moloz kaydırağının bulunmadığı görülmüştür.

 

Mevzuattaki Önlemler

 

Yüksekte yapılan çalışmalarda kullanılan el aletleri ve diğer malzemelerin düşmelerini engelleyecek tedbirler alınmalıdır. İşçiler, düşen cisimlere karşı öncelikle toplu olarak korunmalıdır. İnşaat alanında, malzemelerin düşerek tehlike oluşturabileceği bölgelere girişler önlenir veya gerektiğinde kapalı geçitler yapılmalıdır. Şantiyede, malzemelerin hangi yükseklikten olursa olsun doğrudan yere atılmaması, dengeli ve güvenli bir şekilde indirilerek uygun bir yere istif edilmesi sağlanmalıdır. Atık malzemelerin uzaklaştırılması için moloz kaydırakları gibi güvenli çalışma yöntemleri tercih edilmelidir. Tüm toplu önlemler alındıktan sonra işçilere kişisel koruyucu donanım olarak baret verilmelidir.

 

İş Kazasının Sebepleri

 

Yüksekten malzeme düşmesine karşı teknik önlemlerin alınmamasının yanı sıra plansız ve programsız şantiye yönetimi, yoğun iş baskısı, taşeronlaşma, ucuz ve niteliksiz personel çalıştırma, aşırı kar hırsı, örgütsüz işçiler, denetimsizlik, teknik ve idari tedbirlerin alınmaması, iş güvenliğinin zaman kaybı olarak görülmesi gibi nedenlerden dolayı göz göre göre bir emekçinin ölümüne neden olunmuştur. İşçilerin uyarılarına rağmen, altlı üstlü çalışmalara müsaade edilmiş, alt işverenler (taşeronlar) arasında koordinasyon sağlanamamış, herhangi bir tedbir alınmamıştır.

 

Önerimiz

 

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi verilerine göre geçen yılı en az 2006 işçi ve emekçi kardeşimizi iş kazaları ile kaybettik. Hem işverenlerin, hem de çalışanların iş güvenliği kültürünün arttırılması konusu bir ülke politikası haline getirilmedikçe iş kazalarında Avrupa birinciliğini elden bırakmayacağımız kesindir.

 

İş kazaları önlenebilir. İşçi sağlığı ve iş güvenliğinde evrensel kriterler hayata geçirilmedikçe, çalışma hayatının denetimleri arttırılmadıkça, meslek odalarının önerileri dikkate alınmadıkça maalesef iş cinayetlerinin sayısı katlanarak artmaya devam edecektir.

 

Kamuoyuna saygıyla sunarız.

 

İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi

 

 

 

 

 

 

 


Okunma Sayısı: 295

İzmir Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır