NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

19 NİSAN 2019, CUMA   

30

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

    Yayına Giriş Tarihi: 03.12.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 03.12.2018 13:58:37  Yayınlayan Birim: İZMİR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 03.12.2018 13:45:17

3 Aralık Dünya Engelliler Gününde İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Engelli Erişilebilirliği Komisyonu tarafından hazırlanan "Engelli Erişilebilirliğinde Olmazsa Olmazlar"  kitapçığını bu alandaki çalışmalara katkı sunması dileğiyle ekte paylaşıyoruz.


Engelli Erişilebilirliğinde Olmazsa Olmazlar
Kitapçığının Önsözü:

Erişilebilirlik, farklı gereksinimleri olan kişilerin evlerinden çıkabilmeleri, başkalarına ihtiyaç duymadan her türlü özel ve kamusal açık ve kapalı alanlara ulaşabilmeleri ve bunları kullanabilmeleridir. Bütün bireylerin toplumsal yaşama katılabilmeleri için erişilebilirlik, yapılı çevrede ve kent ölçeğinde gereken tüm fiziksel ve mimari tedbirlerin alınmasını kapsar. 

Kaldırımlarda, yaya geçitlerinde, parklarda, çocuk oyun alanlarında vs. kamunun hizmet verdiği her türlü kamusal alan ve ulaşım hizmetlerinde erişilebilirlik tedbirlerinin alınması engelli engelsiz her birey için önem taşımaktadır.

3194 sayılı İmar Kanunu Ek1`inci maddesinde "Fiziksel çevrenin engelliler için ulaşılabilir ve yaşanabilir kılınması imar planları ile kentsel, sosyal, teknik altyapı alanlarında ve yapılarda Türk Standartları Enstitüsünün ilgili standardına uyulması zorunludur" denmektedir.

Kanunlarımızda yer alıyor olmasına karşılık kent yapılaşmasında yeteri kadar erişilebilir alanlar yaratılamamaktadır. Engelli erişilebilirliğini sağlayabilmek için planlama aşamasından başlamak üzere projelendirme, üretim ve kontrol hizmetlerinde mevcut yasa ve yönetmeliklerin dikkate alınması gerekmektedir. 

İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Engelli Erişilebilirliği Komisyonu tarafından hazırlanan "Engelli Erişilebilirliğinde Olmazsa Olmazlar"  kitapçığının Evrensel Tasarım kültürünün gelişmesine katkı sağlayacağına inanıyor, kitapçığın hazırlanmasında emeği geçen Komisyon üyelerimize teşekkür ediyoruz. 

İnşaat Mühendisleri Odası
İzmir Şubesi
46. Dönem Yönetim Kurulu


 

Dosyalar

İMO İzmir Şubesi - Engelli Erişilebilirliğinde Olmazsa Olmazlar (8988 KB) (03.12.2018 13:49:00)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 54

İzmir Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır