İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

25 ŞUBAT 2021, PERŞEMBE   

10

BAŞYAZI - GÜRKAN ERDOĞAN

    Yayına Giriş Tarihi: 19.04.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 25.04.2019 11:04:26  Yayınlayan Birim: İZMİR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 19.04.2019 15:33:21

Tüm meslektaşlarımızı önümüzdeki dönem artacağı düşünülen ekonomik krize karşı Odamız çatısı altında buluşmaya davet ediyoruz.

Merhaba,

Yeni sayımız ile yine sizlerle beraberiz. Yaz aylarını da siz meslektaşlarımız ve değerli aileleri ile birlikte yine yoğun faaliyetlerimizle geçirdik. 

Mesleğe Hazırlık Kursu, Genç İnşaat Mühendisleri Kampı, Üyelerimizin Çocuklarına Yönelik Yaz Okulu, 17 Ağustos Etkinlikleri, Seminerler, Vapur Gezisi ve daha nice faaliyet…

Üyelerimizin Çocuklarına Yönelik Yaz Okulu çalışmamız, Şube çalışmalarımız içerisinde bir ilk oldu. Öğlen saatlerinde başlayan yaz okulumuz, çocuklarımızın drama, lego-rebotik, satranç ve halk müziği gibi alanlarda aldıkları eğitimler ile mesai bitimine kadar sürdü. 

Meslektaşlarımızı aileleri ile birlikte Odamızda görebilmek ve aile ekonomisine gücümüz yettiğince katkı koyabilmek için bu tarz etkinliklerimizi önümüzdeki yıllarda da arttırarak sürdüreceğiz. 

Bu yaz düzenlediğimiz; 2. Genç İnşaat Mühendisleri Kampı, meslektaşlarımız ile dayanışmamızı yükselttiğimiz bir etkinlik oldu. Bu etkinlik boyunca genç meslektaşlarımızın geleceğe dair kaygılarını gözlemledik. Genç meslektaşlarımız bir yandan işsizlik, diğer yandan niteliksiz mühendislik hizmeti arasında sıkışmış durumdalar. Önümüzdeki süreçte sayısının artacağını tahmin edeceğimiz genç işsiz meslektaşlarımıza dönük çalışmalarımızı arttırarak sürdüreceğiz.

Peki, bu işsizliğin nedeni nedir?

Şu son dönemde; hepimizin gündeminde olan İmar Affı konusu acaba meslektaşlarımızın işsizliğini ne kadar arttırmıştır? Bu uygulama, sektörün çeşitli alanlarında mühendislik hizmeti sürdüren meslektaşlarımızın işlerini neredeyse yıkım düzeyinde etkilemiştir. 

Artık yapı denetim firmaları devam eden inşaatlarda bile vatandaşın imalata aykırı uygulamalarının önüne geçememektedir. Nasıl olsa ‘İmar Affı` var diyerek vatandaşlar devam eden işlerinde yapı denetim firmalarına güle güle demektedir.

Alt ve orta gelir grubuna yönelik daire yapan firmaların satışları, ‘İmar Affı` nedeniyle durma düzeyine gelmiştir. Mevcut satışlar neredeyse maliyetine denilecek bir ücrete bile yapılamamaktadır. Satışlarda yaşanan bu durgunluk yeni projelerin başlamasını da engellemektedir. Tüketicinin piyasaya olan güveni tamamen sarsılmış durumdadır. 

Yaşanan ekonomik krizin inşaat maliyetlerinde yarattığı artışa dair bu bültenimizde önemli bir inceleme yazısı bulunmaktadır. Bu maliyet artışları ile birlikte mevcut durum değerlendirildiğinde çok katmanlı bir kriz ile karşı karşıya olduğumuz görülecektir.

Tüm bu ekonomik tablonun doğal sonucu olarak ortaya çıkan ülkemizdeki aile faciaları… Bir babanın oğluna okul pantolonunu alamadığı için intihar etmesi ve bunun haberini yapan gazetecinin şu an yargılanıyor olması… Bu olay Türk demokrasi tarihi açısından ileride ibretle hatırlanacak bir durumdur. Yıllar ve iktidarlar değişse de sembol olaylar unutulmayacaktır.

Tüm meslektaşlarımızı önümüzdeki dönem artacağı düşünülen ekonomik krize karşı Odamız çatısı altında buluşmaya davet ediyoruz.

Gürkan ERDOĞAN
İMO İzmir Şubesi
Yönetim Kurulu Başkanı


Okunma Sayısı: 173

İzmir Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.