NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI TUNÇ SOYER`İ ZİYARET ETTİK ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

15 EKİM 2019, SALI   

20

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI TUNÇ SOYER`İ ZİYARET ETTİK

    Yayına Giriş Tarihi: 31.05.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 31.05.2019 15:44:19  Yayınlayan Birim: İZMİR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 31.05.2019 15:42:50

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI TUNÇ SOYER`İ ZİYARET ETTİK

Şube Yönetim Kurulumuz, 17 Mayıs 2019 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer`e, makamında tebrik ziyaretinde bulundu. Bu ziyarette; İMO İzmir Şubesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi`nin ortaklaşa yapabileceği, şehir için önemli teknik konular değerlendirildi.

2012 senesinde İMO İzmir Şube, İzmir Büyük Şehir Belediyesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi paydaşlığında Seferihisar ve Balçova ilçelerinde yapılmış olan Yapı Stoku Envanteri çalışmasının şehirdeki mevcut yapı stokunun bilinmesi için çok önemli bir çalışma olduğunu ancak iki ilçe ile sınırlı kaldığı, Ulusal Deprem Stratejisi Eylem Planı (UDSEP-2023) kapsamında büyükşehir belediyelerine mevcut binaların envanterinin çıkarılması ve deprem risk gruplarının belirlenmesi görevinin verildiği bilgisi paylaşıldı. Bu bilgi doğrultusunda; önceki çalışma sonuçlarının masaya yatırılıp, yakın gelecekte bu çalışmanın tüm ilçelerde yapılması gerektiği konusunda ortaklaşıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer tarafından, yapılacak yeni çalışma için Şubemizden bir plan taslağı oluşturulması talep edildi. Yapı envanter çalışmalarının tamamlanmasıyla beraber en son 1999 yılında yapılmış olan İzmir Deprem Senaryosu ve Deprem Master Planı`nın güncellenmesinin de gerekli olacağı bilgisi verildi.
Envanter çalışması ile elde edilecek bilginin kentsel dönüşüm için önemli bir altlık olacağı, nüfusun yoğun olduğu afet riskinin yüksek olduğu bölgelerde kooperatifleşme yoluyla kentsel dönüşüm çalışmalarının yapılabileceğinden ve sürdürülebilir, afetlere hazırlıklı akıllı şehirlerin minimum maliyetle inşa edilmesi için ortak projeler geliştirerek Ulusal ve Uluslararası hibelerin alınabileceğinden, ortaya çıkan rantın değer olarak vatandaşlara ve İzmir`e kazandırılmasının da şehir için önemli bir artı değer oluşturacağından söz edildi. Sonbaharda Şubemizce yapılacak olan Kentsel Dönüşüm Çalıştayı`nda da bu konuların masaya yatırılacağından bahsedildi ve Büyükşehir Belediye Başkanımız çalıştaya davet edildi.

İlçe Belediyeleri İmar ve Şehircilik Müdürlüklerindeki yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgeleri başvuruları için istenen evrak listelerinin biçim ve içerik açısından farklı olmasının ruhsat süreçlerinde zorluklara yol açtığı ve bunun düzenlenmesinin şehrimizde önemli bir kurumsallaşma yaratacağından bahsedildi. Başvuru süreçlerinin aynı olması adına bir komisyon kurulması, yürütücülüğünü Şubemizin yapacağı, ilgili diğer Odaların ve ilçe belediyelerinin imar birimlerin katılımı ile bir çalıştay yapılarak konunun her yönüyle tanımlanması ve ardından ortak bir yöntem belirlenmesi gerektiği kararlaştırıldı.

Büyükşehir`in çeşitli birimlerinde görevlerine yeni başlayan veya ihtiyaç duyan teknik personele Şubemizin her sene belirlenecek bir takvim süresince teknik ve ilgili mevzuatlara yönelik olarak oryantasyon eğitimi verilebileceği bilgisi aktarıldı.

Yapım işleri sözleşmelerinde kullanılmak üzere ortak bir İSG şartnamesi hazırlanarak yerel yönetimlerle paylaşılması için Şubemiz ile ortak çalışma yürütülebileceği bilgisi paylaşıldı.

İlimiz sınırlarındaki bütün yolların asfalt yol olduğu ve bakım masraflarının oldukça fazla olduğu bunun yerine ulaşım yatırımlarında beton yollar yapılarak bakım maliyetlerinin düşürülebileceği bilgisi aktarıldı.

Okunma Sayısı: 102

İzmir Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır