NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ YANGINLARA KARŞI TEDBİRLER, YANGIN SEMİNERİ’NDE KONUŞULACAK ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

23 OCAK 2020, PERŞEMBE   

45

YANGINLARA KARŞI TEDBİRLER, YANGIN SEMİNERİ’NDE KONUŞULACAK

    Yayına Giriş Tarihi: 16.09.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 23.09.2019 14:04:33  Yayınlayan Birim: İZMİR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 23.08.2019 14:06:31

19-20 Eylül 2019 tarihlerinde Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde düzenlenecek olan Yangın Semineri ile ilgili bir basın toplantısı düzenlendi. Düzenleyen kurumlar tarafından yapılan açıklama aşağıdadır.

YANGINLARA KARŞI TEDBİRLER, YANGIN SEMİNERİ`NDE KONUŞULACAK

Yangınlar, insanlık tarihi boyunca ciddi can ve mal kayıplarına sebep olmuştur ve olmaya da devam etmektedir. Yakın bir örneğini ne yazık ki bugünlerde şehrimizde de gördüğümüz yangınların oluşumundan sonra söndürmek ormanlarda olduğu gibi yaşam alanlarımızda da pek kolay olmamaktadır. İtfaiye ve mühendislik alanlarının elzem konularından biri olan yangın için her ne kadar önlem alınsa da, her türlü ihmale açık bir konu olarak karşımızda durmaktadır.

Bir yandan teknolojik gelişmelere kayıtsız kalmayan karmaşık, yüksek ve endüstriyel yapılar inşa edilirken bir yandan da bu yapılarda yangını önleme ve söndürmeye yönelik ciddi çalışmalar sürdürülmektedir. Hayatımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz yapılarda yangınları önlemek amaçlı çözümler üretmek, maddi bir yük olarak görülmemesi gereken, çok ciddi bir tecrübe ve bilgi gerektiren çalışmalardır.

Son yıllarda Türkiye`de özellikle büyük kentlerde ve endüstriyel tesislerde başlayan ve önü alınamayan yangınlar her geçen gün can ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Son yıllarda sayıları artan yangınlar, özellikle de büyük üretim alanlarında meydana gelen yangınlar bu konuda ülke olarak ne kadar hazırlıksız olduğumuzu bir daha gözler önüne sermiştir. Ne yazıktır ki bu yangınlara her geçen gün yenileri eklenmektedir.

Yangın konusunda yapılması gerekenler temel olarak önleme, denetleme ve söndürme olarak üç ana başlık altında toplanabilir. Bu üç ana başlık, kendi içinde birçok alt başlığı barındırmaktadır ve yangın üzerine ciddi açılımlar sağlanabilecektir.

 

Bu sorumluluk bilinci ile ilkini 2018 yılının Eylül ayında düzenlediğimiz  ve yoğun ilgi gören Yangın Semineri`nin daha geniş kapsamlı ve daha çok paydaşın katılımıyla düzenlenmesi doğrultusunda çalışmalarımızda son aşamaya gelmiş durumdayız. 2018 yılında yapılan değerlendirmeler sonucunda bu seminerlerin geleneksel hale getirilmesi ve yangın ile ilgili bütün meslek gruplarının buluşturulması kararı alınmış ve bu seneki program oluşturulmuştur. Seminer programına, seminer için oluşturulan web sayfasından ulaşılabilecektir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir İtfaiyesi, TMMOB Makina Mühendisleri Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası İzmir Şubelerinin yanı sıra Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölge Şubesi olarak çalışmalarını sürdürdüğümüz ve İtfaiyecilik Haftası`ndan hemen önce 19-20 Eylül 2019 tarihlerinde MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi`nde gerçekleştireceğimiz Yangın Semineri`nde, konunun tüm paydaşları bir araya gelecekler.

Seminerde, 8 oturumda 22 sunum paylaşılacaktır. Ayrıca sektörün önde gelen firmaları da iki gün boyunca sergi salonunda kendi yaptıkları çalışmaları sergileme fırsatı bulurken, katılımcıların da bu alanda uzman isimlerden stantlarda bilgi almaları sağlanmış olacaktır.

Yangın Semineri ve Sergisi`ne; konusunda uzman kişiler, proje müellifleri, yangın söndürme ve önleme birimleri, itfaiye çalışanları, acil durum müdahale ekipleri, iş sağlığı ve güvenliği uzmanları, yangın tesisatı tasarım ve taahhüt işinde çalışanlar davetlidir. Seminer katılımı ücretsiz olup başvuru şartı bulunmaktadır. Katılım için başvurular www.yanginsemineri.org adresinde yer alan internet sitemizden alınmaya başlanmıştır.

Semineri düzenleyen kurumlar olarak, konunun tüm taraflarını 19-20 Eylül 2019 tarihlerinde Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi`nde bir araya gelerek bu hayati konuya ilişkin neler yapılabileceğini konuşmaya, fikir, görüş ve önerileri paylaşarak olabilecek felaketlerin önüne geçmeye katkı sunmaya davet ediyoruz.


Okunma Sayısı: 123

İzmir Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır