TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ BEYAZ BARETLİ KADINLAR PROJESİ TANITILDI ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

08 TEMMUZ 2020, ÇARŞAMBA   

9

BEYAZ BARETLİ KADINLAR PROJESİ TANITILDI

    Yayına Giriş Tarihi: 04.11.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 04.11.2019 11:43:19  Yayınlayan Birim: İZMİR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 04.11.2019 11:41:54

Beyaz Baretli Kadınlar Projesi Tanıtıldı

İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından İnşaat Mühendisliği bölümünde lisans öğrenimine devam eden kadın öğrencileri; öğrenim bursu, mentorlük, teknik ve sosyal mühendislik eğitimi, toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi ile birçok yönden desteklemek amacıyla başlatılan Beyaz Baretli Kadınlar projesinin tanıtım toplantısı yapıldı.

2 Kasım 2019 Cumartesi günü Balçova Orman İçi Cafe`de gerçekleşen toplantıda ilk sözü alan İMO İzmir Şube Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Erdoğan projede yer alan tüm kadınlara örnek olacak bu projenin kadın mücadelesinde önemli bir yeri olduğunu söyledi. Erdoğan, "Hakim siyasi hava ve kültür son yıllarda bizi geriye götürdü. Kadına bakış değişti ama bir şekilde bu bakışa karşı kadın mücadelesi de ilerlemeye devam ediyor" dedi.

Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya,  erkek egemen bir toplumda, erkek egemen bir meslekte; Beyaz Baretli Kadınlar Projesi ile genç mühendis kızlarımıza yardımcı olacak bu projeye destek vermekten gurur duyduklarını belirterek şunları söyledi: "Ben de bir kadın olarak erkeklerin egemen olduğu başka bir alanda yani siyasette kadınların var olması için mücadele ediyorum. Biz Balçova`da da kadınların hayatın her alanda söz sahibi olması için çok mücadele ettik. Bunda başarılı da olduk. Belediye Meclisimizde kadın üye sayısı her geçen yıl artıyor. Bir kadın belediye başkanı var. Semtevlerinde öğrendiği meslek ile evine ekmek götüren yüzlerce kadın var. En önemlisi de haklarının farkında olan binlerce Balçovalı Kadın var. Bu nedenle genç inşaat mühendisi kadınlara destek vermek amacıyla başlatılan Beyaz Baretli Kadınlar projesini duyar duymaz bu projeye katkı vermek istedik. Kadınların bu ülkede hak ettiği noktalara gelmesi için yapılan her projeye de gücümüz yettiği oranda destek vereceğiz."

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Beyaz baretli kadınlar çalışmasına benzer çalışmaların diğer bütün meslek gruplarına örnek olması gereken bir hareket olduğunu belirterek Tugay tıp alanında da zaman zaman cinsiyet ayrımcılığı olduğunu, kendi içlerinde bu yaklaşımları uyararak sorunu çözmeye çalıştıklarını söyledi. Beyaz Baretli Kadınlar projesinin inşaat mühendisliği alanında sembol olabilecek, kadın erkek eşitliği açısından önemli adımlar atılmasını sağlayacak bir hareket olduğunu söyleyerek "Kadınlardan çok güzel çok başarılı inşaat mühendisi olur. Bunu görebilmek için sadece onlara fırsat verilmesi gerekir. Sizin bu çabanız birçok genç için örnek olacaktır. Sizden ilham alan genç kızlarımız bu alana yönelecektir. Karşıyaka Belediyesi olarak da kendi adımıza elimizden gelen desteği vermeye hazır olduğumuzu tekrar söylemek isterim." dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyon Başkanı Nilay Kökkılınç yerel yönetimler ile meslek odalarının işbirliğinin önemine vurgu yaparak Beyaz Baretli Kadınlar projesinin toplumsal cinsiyet eşitliği açısından önemli bir girişim olduğunu, İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak desteklediklerini belirtti.

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Esen Değer Alpagut , derneklerinin yüksek öğretimde okuyan kadın öğrencilerin desteklenmesi yönünde çalışmalar yürüttüğünü, Beyaz Baretli Kadınlar projesinin de kendi amaçlarıyla örtüştüğü için bu çalışmaya destek verdiklerini söyledi. Alpagut derneklerinin proje kapsamında 10 öğrenciye burs verdiklerini belirtti.

Daha sonra Beyaz Baretli Kadınlar Koordinasyon ekibi adına İMO İzmir Şubesi Şube Sekreter Yardımcısı Hazal Canpolat tarafından projenin gerekçeleri, oluşum aşamaları, destekleyen kuruluşlar, bugüne kadar yapılan çalışmalar ve planlanan çalışmalar hakkında bir sunum yapıldı.

İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği İzmir Şubesi`nin paydaşlığında yürütülen projeyi İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova Belediyesi, Balçova Belediyesi, Çiğli Belediyesi ve Karşıyaka Belediyesi destekliyor.


Okunma Sayısı: 154

İzmir Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.