TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ MAVİŞEHİR ŞANTİYESİNDE ÖLÜMLE SONUÇLANAN VİNÇ İŞ KAZASI ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

03 HAZİRAN 2020, ÇARŞAMBA   

35

MAVİŞEHİR ŞANTİYESİNDE ÖLÜMLE SONUÇLANAN VİNÇ İŞ KAZASI

    Yayına Giriş Tarihi: 09.05.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 09.05.2020 11:27:15  Yayınlayan Birim: İZMİR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 09.05.2020 11:27:09

Kentimiz Karşıyaka İlçesinde, Mavişehir Mahallesi`nde 8 Mayıs 2020 Cuma günü paletli mobil vinçe ait bomun sökülmesi sırasında meydana gelen iş kazası hakkında Şubemiz İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Komisyonu bir açıklama yaptı.

Mavişehir Şantiyesinde Ölümle Sonuçlanan Vinç İş Kazası

Kentimiz Karşıyaka İlçesinde, Mavişehir Mahallesi`nde paletli mobil vinçe ait bomun sökülmesi sırasında 8 Mayıs 2020 Cuma günü saat 19.30 civarında meydana gelen iş kazası sonucunda Olgun Kanık isimli bir işçinin yaşamını yitirmesiyle ilgili haberler ulusal ve yerel basında paylaşılmış olup hepimizi derinden üzmüştür. Merhuma rahmet, geride bıraktığı eşine, iki çocuğuna ve ailesine başsağlığı, inşaat camiamıza sabırlar dileriz. 

Ülkemizde yapım işlerinde işçi sağlığı ve iş güvenliği sorunu oldukça önemli boyutlardadır. Ölümlü iş kazaları en fazla şantiyelerde meydana gelmektedir. Çok tehlikeli sınıfta yer alan inşaat sektörümüzde meydana gelen ölümlü iş kazalarının oran olarak yarıya yakınının işçi ve malzeme (cisim) düşmesi ve çarpması kaynaklı olduğu görülmektedir.  

Paletli mobil vinç kaynaklı ve ölümlü olan şantiye iş kazaları sebepleri arasında vinç sökümü esnasında, vinç kolunun kırılması veya yıkılması, devrilmesi, donanım yetersizliği de yer almaktadır. Ayrıca zayıf zemin üzerinde denge bozulması da kazalara sebep olmaktadır. Hava kararmadan söküm işlerinin bir an önce tamamlanmaya çalışması da dikkatsizliği ve tehlikeli davranışları artırabilmektedir. EU-OSHA (Avrupa Birliği İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı) kaldırma makinelerinin kullanımında meydana gelen başlıca iş kazası sebepleri arasında bomun çökmesi, düşmeler ve bağlama elemanı hatalarına da yer vermektedir.

Hem makine güvenliği hem de işçi güvenliği sağlandıktan sonra işe başlanmalıdır. Eski paletli mobil vinçlerin periyodik kontrolleri, kaldırma deneyleri, bakım ve onarımları, her kullanım öncesi operatör tarafından fiziki muayenesinin yapılması, ön bom denge noktasının tespiti, birleştirme noktalarındaki pimlerin uygunluğu, geçiş noktalarının emniyetli olması, taşıyıcı elemanların ve çelik konstrüksiyonun sağlamlığı gibi birçok önemli detayın titizlikle kontrol edilmesi, söküme başlamadan önce söküm planı hazırlanması, sağlam zemin üzerinde ve başka bir mobil vinç yardımı ile söküm yapılması, bom ve gergi bağlantısı pimleri sökülerek gövdeden ayrılarak yere indirilmesi sırasında dengede tutulabilmesi ve kontrolsüz salınımların önlenmesi, söküm işçilerine toplu koruma önlemleri ve kişisel koruyucu donanımların sağlanması, deneyimli ekibin çalışması sağlandığında paletli mobil vinçlerin sökülmesi sırasında meydana gelebilecek iş kazaları en düşük sayıda tutulabilmektedir.

Anahtar teslim (eser sözleşmeli) yapım işlerinde iş kazalarının önlenmesi hususunda; alt işverenlerin (taşeron firmaların), asıl işverenlerin (yüklenici firmaların /müteahhitlerin), şantiye şeflerinin, operatörlerin ve işçilerinin yükümlülükleri ve sorumlulukları bulunmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin (iş güvenliği uzmanlarının ve iş yeri hekimlerinin) işverene rehberlik ve danışmanlık yapma görevleri vardır.

İş kazalarında yaşamlarını yitiren işçilere rahmet ve inşaat sektörümüze başsağlığı dileriz. Sağlık ve güvenlik kültürünün; yaşamımızda ve işlerimizde yerleşerek artmasını ve önceliğimizin olmasını dileriz.

 

9 Mayıs 2020

İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi
İşçi Sağlığı ve Güvenliği Komisyonu


Okunma Sayısı: 271

İzmir Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.