TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ GİRESUN`DA YAŞANAN SEL FELAKETİNDE EN AZ DÖRT KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 11 KİŞİ KAYIP ! ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

26 EKİM 2020, PAZARTESİ   

20

GİRESUN`DA YAŞANAN SEL FELAKETİNDE EN AZ DÖRT KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 11 KİŞİ KAYIP !

    Yayına Giriş Tarihi: 26.08.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 26.08.2020 13:06:29  Yayınlayan Birim: İZMİR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 26.08.2020 13:06:52

Giresun`da yaşanan sel felaketinde en az dört kişi hayatını kaybetti, 11 kişi kayıp !
Giresun İl sınırlarında meydana gelen sel-su baskını insanın sosyal alanını etkilediği için meteoroloji kökenli hidrolojik-hidrolik bilgi ve uygulama yoksunluğundan dolayı İNSAN KAYNAKLI bir afet olarak değerlendirilmelidir. Hidroloji ve hidrolik bilimdalları yardımı ile bu tip olaylar daha öncesinden tahmin edilerek yaşam alanlarını afete dönüşmeden engellemek mümkündür. 7269 nolu "UMUMİ HAYATA MÜESSİR AFETLER DOLAYISIYLA ALINACAK TEDBİRLERLE YAPILACAK YARDIMLARA DAİR KANUN" gereği Bakanlar Kurulu, Devlet Su İşleri ve yerel idareler tüm bilimsel yöntemleri ele alarak öncesinden bu tip olaylar afete dönmesin diye çalışmak zorundadır. İlgili kanunun ikinci ve üçüncü maddesi, yapılaşma ve imar ilgili bakanlık tarafından hazırlanacak özel Yönetmeliklerden söz etmektedir. İlgili idareler ise bunları uygulamak ile yükümlüdür. Deprem Yönetmeliğimiz olmasına ragmen yapı stoğu ve yanlış uygulamalar nedeni ile deprem ile afet beklerken, Su baskınları ve sel yatakları içerisinde yapılaşma ile ilgili özel bir yönetmelik olmaması bu konuyu Türkiye özelinde başka bir mecraya taşımaktadır. Yine söylenenler kağıt üzerinde kalıp, önlenmesi ve kontrol altına alınması muhtemel olan bir akış onlarca vatandaşımızın canına ve yüzlercesinin malına kastetmiştir. Yetkililerin AFAD internet sitesinde yer alan "https://www.afad.gov.tr/afadem/sel" öncesinde uygulanması gereken kurallara en azından uyması temennisi ile Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. Umarız bu uyarı ulaşması gereken yerlere ulaşır ve son vaka olarak hatırlarız.

Ülkemizi böylesi felaketlerle yüz yüze bırakan yanlış kentleşme politikalarına ve derelerin-ormanların doğasını bozan projelere derhal son verilmelidir!


Okunma Sayısı: 14

İzmir Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.