İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

26 OCAK 2021, SALI   

28

İMO YÖNETİM KURULU: AKADEMİ BİLİMİN VE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN YUVASIDIR

    Yayına Giriş Tarihi: 07.01.2021 00:00   Güncellenme Zamanı: 07.01.2021 10:02:24  Yayınlayan Birim: İZMİR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 07.01.2021 13:13:29

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulunun, özerk, demokratik, bilimsel üniversite talebiyle ilgili yaptığı açıklama.

Akademi Bilimin ve Düşünce Özgürlüğünün Yuvasıdır

Üniversitelere Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle dışarıdan rektör atanması, akademide demokratik teamülleri yok sayan, üniversitelerimize ve dolayısıyla ülkemizin geleceğine zarar veren bir uygulamadır. Son olarak Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne yapılan atama bu yanlışın son halkası olmuştur.

İster mühendislik disiplinlerinde olsun ister beşeri bilimlerde, eğitim-öğretimin yüksek seviyede gerçekleşmesi, bilimsel bilginin üretilmesi, teknolojik ilerlemenin sağlanması, ülkemizin yararına katkı sağlayacak insan gücünün yetişmesi için binalardan, araç gereçlerden, sınav sistemlerinden çok daha önemli bir olguya ihtiyaç vardır, o da üniversitelerimizin özerk, demokratik, bilimsel kurumlar olarak yeniden yapılandırılmasıdır.

İnşaat Mühendisleri Odası olarak iyi bir mühendisin ancak düşüncelerini özgürce ifade edebildiği, aklın ve bilimin yol göstericiliğinde öğrenim görebildiği üniversitelerden yetişebileceğini vurgulamamız gerekir. Dolayısıyla akademinin üzerindeki her türden baskı son bulmalı, rektörlük seçimleri akademinin demokratik ilkelerine göre yapılmalıdır. Boğaziçi Üniversitesi nezdinde özerk, demokratik, bilimsel üniversite anlayışını savunan tüm öğretim üyeleri ve öğrencilerle dayanışma içerisinde olduğumuzun bilinmesini isteriz.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

 


Okunma Sayısı: 22

İzmir Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.