İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

19 NİSAN 2021, PAZARTESİ   

28

YAPI ENVANTERİ ÇALIŞMALARI HAKKINDA DUYURU

    Yayına Giriş Tarihi: 18.03.2021 00:00   Güncellenme Zamanı: 23.03.2021 11:05:48  Yayınlayan Birim: İZMİR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 18.03.2021 12:16:56

Değerli Üyemiz;

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Arasında "Bayraklı İlçesi Mevcut Yapı Stoku Envanterinin Oluşturulması ve Yapı Güvenliğinin Deprem Riski Açısından Değerlendirilmesi" Ortak Hizmet Projesi Protokolü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Şube Yönetim Kurulu Başkanımız Eylem Ulutaş Ayatar tarafından 4 Mart 2020 tarihinde imzalanmıştır.

Bilindiği gibi Kentimizde ekonomik, fiziksel ve sosyal boyutlarıyla ağır hasarlar oluşturan 30 Ekim 2020 tarihinde yaşadığımız deprem sonrasında Şubemiz tarafından çeşitli çalışmalar yapılmıştır. "Hasar Tespit Danışma Masası" kurularak konusunda uzman gönüllü Üyelerimiz ve Kurullarımızda yer alan ekiplerimizle birlikte ilk günden itibaren vatandaşlarımızın yanında yer alıp teknik destekte bulunulmuştur.  Vatandaşlarımıza riskli yapı tespiti ve performans analizini kısaca tanıtan broşürler dağıtılarak doğru bilgiye ulaşabilmeleri sağlanmıştır.

Ayrıca Yerel Yönetimler tarafından da çeşitli çalışmalar yapılmıştır. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 12-13 Kasım 2020 tarihinde "İzmir Depremi Ortak Akıl Buluşması" ve 18 Kasım 2020 tarihinde "Afet Bilim Kurulu Toplantısı" düzenlenmiştir. Bu toplantılar neticesinde; mevcut yapı stoku envanterinin oluşturulması ve yapı güvenliğinin deprem riski açısından değerlendirilmesine yönelik proje geliştirilmesine öncelik verilmesi üzerine, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 869 bin adet yapı bulunan İzmir ili genelinde bir çalışma yürütülmesine ve bu çalışmaya depremden en çok etkilenen ilçe olması nedeniyle yaklaşık 33.100 adet yapının bulunduğu Bayraklı İlçesinden başlanılmasına karar verilmiştir.

Bu çalışma, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ortak hizmet projesi olarak yürütülecek olup, Yapı Envanteri çalışması kapsamında arşiv incelemesi, saha gözlemi ve analiz süreçlerinden oluşan bir yöntem kullanılacaktır.

Envanter çalışmaları kapsamında saha gözlemi işinde yer almak isteyen üyelerimizin https://forms.gle/rHkGKf2oayZKTSJEA linki üzerinden 22 Mart 2021 Pazartesi Saat: 17.00`ye kadar başvuru yapmaları gerekmektedir. 

Sağlıklı günler dileriz.

(Not: Başvuru süresi dolmuştur)

İMO İzmir Şubesi

Yönetim KuruluOkunma Sayısı: 1990

İzmir Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.