İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

22 EYLÜL 2021, ÇARŞAMBA   

41

ELİM SENDE FARKINDALIK PROJESİ SÖYLEM KAMPI

    Yayına Giriş Tarihi: 06.09.2021 00:00   Güncellenme Zamanı: 06.09.2021 17:08:00  Yayınlayan Birim: İZMİR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 06.09.2021 17:19:04

İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde İzmir Engelsiz Sanat Derneği yürütücülüğünde, Şubemizce de desteklenen "Elim Sende Farkındalık Projesi" kapsamında bir "Söylem Kampı" düzenlencektir.

Kampla ilgili bilgilere ve katılım formu bağlantısına aşağıdan ulaşabilirsiniz.


Elim Sende "Söylem Kampı" Katılım Formu

Merhabalar. İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde, İzmir Engelsiz Sanat Derneği yürütücülüğünde ve İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi eşliğinde "Elim Sende Farkındalık Projesi" adıyla uzun zamandır çalışmalar yürütmekteyiz. 

Bu çalışmalarda "Elim Sende Proje Konseyi" olarak fark ettik ki; toplumda engelliye yüklenen rol ve algılar, eşitliğe ve çeşitliliğe engel olmaktadır. Ne kadar çabalanırsa çabalansın dili değiştirmedikçe algılar çok zor değişecektir.

Masum, iyi niyetli, bilinçli, bilinçsiz, kasıtlı, kasıtsız, hedef gözeten veya gözetmeyen... Ayrımcı dil, sosyal hayatımızın her yerini sarmış durumda. Engelliğinizin ötesinde cinsiyetiniz, etnik kimliğiniz gibi olgular da eklenince önyargılara kurban edilebiliyor, dışlanabiliyor hatta hak edilen başarılarınıza rağmen görmezden gelinebiliyorsunuz. 

Ayrımcı dil ve önyargılardan arınmış, gücünü sevgi ve saygıdan alan bir toplumsal kültürün yerleşmesi için ilk adımın zihniyet değiştirmek olduğunun farkındayız. Fakat ortak dil oluşmadıktan sonra zihniyet değiştirmek güçleşmektedir. Bu yüzden zihniyetin dil değişimi ile ortak ilerlemesi gerektiği görüşündeyiz.

Bu bağlamda adil, eşit, mutlu ve başarılı bir gelecek için var olan söylemin yeniden düzenlenmesine katkıda bulunmak için yeni bir çalışma yürütmeyi planlamaktayız: "Söylem Kampı".

Bu kampta, özneler, taraflar, akademik çalışma için adım atanlar ve hatta sokak jargonunu temsil edenlerle bir araya gelmek, söylemin boyutunu, değişkenliğini, önerileri tartışmak istiyoruz. 

Bu kampta sosyal yaşamda sıklıkla karşılaşılan ayrımcı ifade ve önyargılara dikkat çekmek istiyoruz ve belki de bu bağlamda, yeni söylem geliştirmek istiyoruz.

Katılımınız bizim için değerlidir. Haydi gelin bu bağlamda hep beraber adım atalım. 

> Katılım Formu için tıklayınız


Okunma Sayısı: 29

İzmir Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.